Nadszedł czas wakacyjnych podróży. Zwłaszcza w przypadku planów wakacyjnych poza granicami naszego kraju dobrze mieć pod ręką najważniejsze informacje przydatne w różnych codziennych sytuacjach. W tym artykule chciałbym zwróć uwagę na kilka aplikacji, które moim zdaniem mogą być bardzo przydatne podczas podróży zagranicznej.

Pierwszą przydatną aplikacją jest iPolak wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (do pobrania z App Store, Google Play, Windows Phone Store).

Aplikacja zawiera najważniejsze informacje o różnych krajach, w tym dot. obyczajów, kultury, sposobów podróżowania, dane kontaktowe do ambasady lub konsulatu. iPolak umożliwia również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach

 

Kolejną aplikacją, która może się przydać w zagranicznych wojażach, jest udostępniona przez Komisję Europejską pozycja dotycząca korzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (do pobrania z App Store, Google Play, Windows Phone Store). Aplikacja zawiera wskazówki dotyczące korzystania z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego w 28 państwach UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Możemy w niej odnaleźć informacje na temat karty, numerów alarmowych, objętych nią świadczeń i kosztów, zasad wnioskowania o zwrot poniesionych kosztów, a także instytucji, z którymi należy się kontaktować w przypadku utraty karty. Wskazówki te dostępne są w 25 językach z opcją łatwego przełączania się pomiędzy językami.

 

Ostatnią aplikacją, o której chciałby wspomnieć w tym wpisie jest „Autem za granicę” wydana przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (do pobrania z App Store, Google Play). Aplikacja, zawiera informacje dotyczące 40 krajów europejskich – od Chorwacji, Francji, czy Włoch po Islandia, Albania i Macedonia. Poza podstawowymi danymi dotyczącymi przepisów drogowych, zawiera szereg innych przydatnych w podróży informacji, w zakresie ciekawostek i zwyczajów oraz wiadomości niezbędnych do poruszania się w danym regionie.