evernote_logo_center_4c-lrgMniej papieru, większa wygoda

W znacznym stopniu z lenistwa, trochę z zainteresowania nowinkami, trochę z przymusu wynikającego z ograniczonych możliwości magazynowania ton papieru, no i oczywiście  z chęci ochrony środowiska 🙂 jestem zwolennikiem czegoś co po angielsku nazywa się byciem „paperless” czyli ograniczania ilości papieru, który towarzyszy nam w naszym życiu, działalności zawodowej czy codziennych sprawach prywatnych.

Dużą pomocą w takim podejściu są aplikacje do gromadzenia informacji, notatek itp. Na różne platformy komputerowe czy urządzeń mobilnych dostępnych jest wiele takich rozwiązań. Po testach różnych aplikacji aktualnie intensywnie wykorzystuję Evernote. Nie jest to rozwiązanie nowe więc pewnie większość z Was już je zna, ale gdyby ktoś jeszcze nie miał okazji spróbować poniżej przedstawiam kilka informacji.

Do czego przydaje się aplikacja?

Evernote wykorzystuję praktycznie w większości swoich aktywności począwszy od prostych zastosowań prywatnych na wykorzystaniu do pracy kończąc.

Poniżej wymieniam kilka przykładowych zastosowań zupełnie prywatnych:

 • zapisywanie różnych drobnych informacji, które mogą się przydać nie wiadomo kiedy jak np. rodzaj farby użytej do malowania mieszkania – jak przyjdzie coś uzupełnić nie trzeba daleko szukać;
 • gromadzenie paragonów, gdyby trzeba było reklamować jakiś zakup
 • zapisywanie informacji z wywiadówek szkolnych itp.
 • zbieranie ciekawych informacji znalezionych w tzw. międzyczasie do wykorzystania w ramach planowania wakacji czy innych wycieczek
 • zapisywanie różnych danych, numerów itp., których nie sposób zapamiętać
 • i wiele, wiele innych zastosowań

Jeśli chodzi o wykorzystania bardzie zawodowe to dla każdego projektu, którym się zajmuję zakładam notatnik, w którym zbieram notatki ze swoimi spostrzeżeniami, notatki z zagadnieniami na planowane spotkania, notatki z zawartymi ustaleniami, notatki z różnymi materiałami źródłowymi niezbędnymi do danego opracowania. Ogólnie aplikacja ta jest bardzo przydatna do gromadzenia informacji, wiedzy czy źródeł różnych danych, które mogą nam być w przyszłości przydatne. A dzięki możliwościom organizowania i przeszukiwania ich późniejsze odnalezienie, niezależnie na jakim urządzeniu i gdzie będziemy ich potrzebowali jest bardzo łatwe. Dla mnie osobiście jest to też znakomity środek do zapisywania pomysłów, idei czy chociażby szkiców wpisów na niniejszą stronę internetową. Mam możliwość wykonywać te czynności niezależnie czy siedzę przy komputerze czy też pod ręką mam tylko telefon.

Co prawda pełną funkcjonalność Evernote uzyskuje w przypadku wykupienia abonamentu Premium, jednak tu dobra informacja dla abonentów T-Mobile, firma ta poraz kolejny dla swoich klientów oferuje promocję polegającą na bezpłatnym udostępnieniu abonamentu Premium w Evernote na rok czasu (jeśli korzystasz po raz pierwszy lub 6 miesięcy przy kolejnym wykorzystaniu więcej informacji – tutaj). Tak więc jeśli chcielibyście używać Evernote a korzystacie z sieci T-Mobile, sprawdźcie czy nie macie możliwości korzystania z wersji Premium za darmo.

Zalety Evernote:

 • jest to aplikacja dostępna chyba na praktycznie wszystkie popularne systemy obsługujące zarówno komputery, jak tablety czy telefony. Dostępny jest także interfejs webowy.
 • aplikacja posiada wbudowany mechanizm OCR, który umożliwia wyszukiwanie tekstu w piśmie odręcznym oraz załączonych zdjęciach czy plikach PDF
 • notatki mogą być automatycznie tytułowane w zależności od miejsca, w którym je sporządzamy oraz zdarzeń jaki mamy zapisane w kalendarzu
 • notatki może zbierać w notatnikach, notatki organizować w stosy, jednocześnie notatki mogą być oznaczone tagami
 • program umożliwia przeglądanie notatek pod kątem miejsca ich sporządzenia, wizualizacji na mapie
 • aplikacja posiada szerokie możliwości udostępniania notatek, współdzielenia notatek czy notatników
 • w ostatnim czasie autorzy aplikacji udostępnili również jej wewnętrzny czat do komunikacji z osobami z którymi współdzielimy nasze zasoby.
 • aplikacja pozwala na szyfrowanie zbieranych informacji
 • bezpieczeństwo  – aplikacja udostępnia wybór dwustopniowej weryfikacji użytkownika
 • bezpośrednie wycinanie treści z przeglądarki internetowej i zapisywanie do notatek
 • eksport e-mail’i do notatek
 • aplikacja pokazuje materiały, których o zbliżonym kontekście do notatki, którą w danym momencie się zajmujemy.

Należy jeszcze wspomnieć o jednej bardzo ważnej zalecie całego serwisu. Evernote wspaniale integruje się z wieloma innymi aplikacjami począwszy od programów do obsługi poczty elektronicznej, przez przeglądarki internetowe na programach do skanowania  (robienia zdjęć) dokumentów kończąc, chociaż można by jeszcze długo wymieniać. Osobiście ostatnio odnalazłem ciekawe rozwiązanie, które przy pomocy aplikacji internetowej o nazwie TaskClone pozwala na automatyczne tworzenie z zapisów Evernote zadań do wykonania aplikacji  np. OmniFocus lub w innych tego typu programach.

Gdyby ktoś chciał założyć konto to zapraszam do użycia tego linka – Evernote a otrzymasz 1 miesiąc Premium gratis.